Aktualności

Krajobraz po wyborach

Najgorszy wynik od początku formacji, której ojcem chrzestnym był Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014, a której obecnie patronuje jego protegowany Marcin Krupa. W barwach Forum wystąpi jedynie 9 radnych. I najlepszy wynik Koalicji Obywatelskiej. Wprowadziła do Rady Miasta 14 przedstawicieli, co stanowi dokładnie połowę składu osobowego tego organu.

Wyborcy podziękowali samorządowym pewniakom i weteranom. W sali sesyjnej na pierwszym piętrze gmachu przy Młyńskiej 4 nie zobaczymy już Krystyny Siejnej, Dariusza Łyczko, Tomasza Szpyrki i Józefa Zawadzkiego – wszystkich rekomendowało Forum Samorządowe. Słabo wypadł też w swoim okręgu wyborczym Marcin Krupa, lider Forum Samorządowego – jako kandydat na radnego uzyskał jedynie 1 626 głosów. Nie pomogły oklejone jego podobiznami autobusy, tramwaje, banery i wiaty przystankowe. „Skuteczny Prezydent” nie przekonał do siebie i swoich kandydatów zbyt wielu mieszkańców „Przyjaznego Miasta”. Na niewiele zdał się też honorowy komitet poparcia złożony z utytułowanych celebrytów, artystów i profesorów.

Nawet gdyby zdziesiątkowane Forum Samorządowe Marcina Krupy zawiązało koalicję z pięcioma radnymi Prawa i Sprawiedliwości, to jedynie zrównoważy stan posiadania Koalicji Obywatelskiej, bez której nie da się w Katowicach rządzić.

Pragmatyczny Krupa zdaje sobie sprawę, że alians z Koalicją Obywatelską przyniesie mu same korzyści. Unijne miliardy będzie dzielił rząd zdominowany przez KO, a strumień dotacji popłynie w pierwszej kolejności do samorządów sprzyjających tej formacji.

Wiele wskazuje, że już za pięć lat słabnące z wyborów na wybory „bezpartyjne” i „niezależne” Forum Samorządowe – które od dawna nie ma pomysłu na siebie – przejdzie do historii wraz ze swoim patronem, dla którego będzie to ostatnia kadencja.

One thought on “Krajobraz po wyborach

  1. Krupa i jego kolesie spadną po tej kadencji na cztery łapy. Deweloperzy zadbają o ich przyszłość i odwdzięczą się za wydawane na prawo i lewo pozwolenia na budowę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *